dydaktyczno-patriotyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) kaszubskiego poety Franciszka Sędzickiego1 (ur. 1882). Zbiór ten, którego ocena innych zupełnie wymaga kryteriów aniżeli stosowane wobec ogółu pozycji w tym dziale omawianych, stanowi bardzo charakterystyczny przejaw poezji ludowej, regionalnej, w określonym terenie mającej swego niezawodnego odbiorcę. Wiersze Sędzickiego to — jak zazwyczaj w poezji tego typu — częściowo utwory dydaktyczno-patriotyczne, częściowo utrwalone przez poetę ludowe podania i ballady, częściowo wreszcie teksty pieśni, a także satyry i tzw. w kaszubskiej gwarze „godki“ i „frantówki“. Wybór utworów Sędzickiego,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
RLit - Rocznik Literacki (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo