dydaktyczno-moralistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Epilogos) w Wilnie 1855. W łństorię zadawnionej nieprzyjaźni poleskich rodów Dęborogów i Brochwiczów, zakończonej szczęśliwie małżeństwem, wplótł autor dwa epizody o charakterze dydaktyczno-moralistycznym, w których postacią centralną jest „ewangeliczny demokrata" ksiądz Definitor, skontrastowany ze starym Dęborogiem, typowym sarmatą: lata nauki bohatera-narratora, którego ksiądz kształci na wzór russowski, wpajając mu miłość przyrody, szacunek dla pracy, przeświadczenie o równości ludzi, oraz Sen Definitora, wyjaśniający przyczyny wiekowej waśni. Na utworze wycisnęła...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian, Hernas, Czesław (red.) 1985. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. T. 2, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo