demokratyczno-socjalistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Jeszcze większe zastępy skupiały się pod rozwiniętym przez Cabeta sztandarem komunizmu robotniczego. Cabet początkowo był jakobinem, ale pod wpływem literatury, przede wszystkim zaś „Utopii“ Tomasza Morusa, nawrócił się na komunizm. Wyznawał on go równie otwarcie, jak partia demokratyczno-socjalistyczna odrzucała go, ale z partią tą zgadzał się o tyle, że uważał demokrację polityczną za konieczne stadium przejściowe. Dlatego „Podróż do Ikarii“, gdzie Cabet próbował odmalować społeczeństwo przyszłości, stała się bez porównania bardziej popularna niż genialne fantazje Fouriera, chociaż poza tym Cabet ze swoim dość ograniczonym polem widzenia z Fourierem zgoła mierzyć się nie może...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mehring, Franciszek 1950. Karol Marks. Historia jego życia, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo