demokratyczno-plebejski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) światowej w 1914 roku. Sama rozpiętość dat pozwala sobie uświadomić, jaki był zamysł dzieła: są to mianowicie dzieje zubożałej rodziny szlacheckiej, szukającej dla siebie miejsca w świecie nowych stosunków społecznych, jakie rozwijały się po ostatniej próbie powstańczej podjętej przez szlachtę i szlachecką inteligencję, w świecie rozwijających się stosunków kapitalistycznych, przesuwających stopniowo inicjatywę polityczną, narodowo-wyzwoleńczą — ku innym, demokratyczno-plebejskim ośrodkom. Na planie historii społecznej Polaków jest to zatem powieść o wchodzeniu spadkobierców szlacheckiej tradycji wolnościowej — w krąg nowszych, z socjalizmem związanych idei społecznych i narodowych, czyli o tworzeniu się zawiązków dwudziestowiecznej już świadomości. Na planie nato...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dąbrowska, Maria 1972. Opowiadania, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.