demograficzno-wyżywieniowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) kryzysem lat ostatnich. Myślę tu o przesileniu, którego początek zaznaczył się kontestacjami roku 1968, a dalszy przebieg znamionują znane niepokoje walutowe, rynkowe i energetyczne, bardziej zaś może jeszcze ponawiające się alarmy ekologiczne, demograficzno-wyżywieniowe i informacyjne (w tym ostatnim przypadku mam tu na uwadze zarówno sytuacje, które ujawniają najdalej posuniętą penetrację współczesnych technik zdobywania informacji, jak i apele o zaprzestanie, względnie niepublikowanie badań naukowych na pewnych krytycznych odcinkach, jak chociażby biologia molekularna — w obu wypadkach mamy do czynienia ze stanem rzeczy, w którym nadmiar stosunkowo łatwo zdobywanej i źle wykorzystywanej informacji może okazać się szkodliwy)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Porębski, Mieczysław 1986. Sztuka a informacja, Krakow : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.