czerepek

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) tokarnia i malarskie sztalugi. Pod ścianami szły dwa rzędy sosnowych półek, na których walała się moc różnorodnych przedmiotów w strasznym nieładzie i jakby w niepokoju: były tu książki poobdzierane z okładek, okazy grzybów drzewnych, szyszek i rozmaitych liszai, podarte gazety, żelastwo, czerepki misek ze śladami farby, zamazane kartony, szkatułki politurowane z kilku stron tylko, ramki z zarysami rzeźbionego desenia, jakieś bezkształtne figurki z gumy, wyschłe i popękane, wypchane niezgrabnie ptaki, skórki chomików, muszle, kamyki, flet itp., mnóstwo wyrobów bądź zepsutych, bądź pozaczynanych i zarzuconych nieraz tuż przed końcem — dłonią znać zniechęconą i niecierpliwą...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Daniłowski, Gustaw 1947. Z minionych dni. Fragmenty powieściowe, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.