chrześcijańsko-pogański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) w latach 1896—1899. Był to już wówczas jego zdaniem „ruch w istocie swej społeczny, który pojawił się dokładnie w tym momencie, kiedy u ludności murzyńskiej budzić się zaczęła świadomość narodowa, a zarazem świadomość ucisku ze strony obcego rządu”. Kiedy w roku 1948 znany etnolog dr Sundkler, autor pracy o „Prorokach Bantu”, sporządził zestawienie chrześcijańsko-pogańskich, lub częściej: pogańsko-chrześcijańskich sekt na terenie południowej Afryki Równikowej, okazało się, że jest ich więcej niż tysiąc, przy czym żądania i nastroje nie miały już charakteru przede wszystkim społecznego, jak „ruch etiopski”, lecz zdecydowaną orientację polityczną. „Większość tych sekt — pisze André...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.