artystyczno-psychologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Mario! ” (P, II, 463, podkr, aut.)9. Manifestacja wiary jest tutaj azylem udręczonej psychiki czy krzykiem egzystencjalnym albo chłodną refleksją, sposobem pogodzenia się z losem itp.? Te i inne nasuwające się przypuszczenia musi czytelnik rozważyć sam i wybrać najlepsze, co odnosi się również do innych „zagadek” Trylogii opartych na analogicznej technice artystyczno-psychologicznej. Nawet w wizerunkach idealnych rycerzy bez zmazy i trwogi ujawnią się wtedy rysy wskazujące, że są oni pomyślani jako wzorcowi, ale „żywi ludzie”, czujący bojaźń, z trudem przełamujący słabość, by dojść do postawy bohaterskiej (np. przeżycia Skrzetuskiego podczas wyjścia ze Zbaraża, a wcześniej objawy jego lęku, kiedy w Borach Mszynieckich słyszy śpiewy i krzyki obłąkanych)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mazan, Bogdan 1993. „Impresjonizm” Trylogii Henryka Sienkiewicza. Analiza, interpretacja, próba syntezy, Łódź : UŁ
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo