architektoniczno-projektowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) otwory lub osie boczne zamknięte są górą architrawem, przechodzącym najczęściej w archiwoltę nad wyższym otworem środkowym. Poszczególne otwory mogą być ujęte lub oddzielone kolumnami, pilastrami lub pasem muru.”22 Nazwa pochodzi od słynnego architekta włoskiego XVI wieku — Sebastiana Serlia (1475-1554), który ten właśnie motyw spopularyzował w swej twórczości architektoniczno-projektowej i pisarskiej, a przede wszystkim dzięki rycinom swego wielotomowego i niezwykle bogato ilustrowanego traktatu.23 Serlio nie był jednak wynalazcą serliany. Motyw to bowiem stary, jeszcze antyczny, mający w świecie starożytnym specjalne, podniosłe znaczenie. Otóż...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Karpowicz, Mariusz 1986. Piękne nieznajome. Warszawskie zabytki XVII i XVIII wieku, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.