antropoidalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wrze. Wszystko to wydaje się już skądś znane; tutaj motywy egipskie, tu greckie i grecko-rzymskie, jedynie tematy odrębne, w związku z azjatyckim Olimpem Fenicji. W wielkich salach Luwru, zawierających starożytności azjatyckie, leżą przy sobie mumje fenicko-egipskie, sarkofagi antropoidalne na wzór egipski wykute, grobowce greckiego stylu; tu znów stoi nieruchomo jakiś ogromny lew grobowy, może hetycki? W muzeum starożytności wschodnich w Stambule, gdzie znajdują się wszystkie nowsze wykopaliska syryjskie, stoi jeden z najpiękniejszych sarkofagów greckich, różowy marmur, pokryty płaskorzeźbami klasycznej piękności, zwany popularnie sarkofagiem Aleksandra; otóż i to jest grobowiec fenicki...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Bystroń, Jan Stanisław 1928. Wspomnienia syryjskie. Bejrut – Palmira – Damaszek, Warszawa etc. : Gebethner i Wolff
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.