analityczno-opisowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) szość stanowią pierwodruki. Akcent główny położyła autorka na Związki Mickiewicza z literaturą niemiecką. Rozpatrując zagadnienie wpływu literackiego autorka przeciwstawia się ciasnemu genetyzmowi i metodzie analityczno-opisowej. Badacz w jej rozumieniu powinien pytać o rację zbliżenia się twórców związanych nawet z nurtami wzajemnie sobie przeciwstawnymi, sygnalizującymi nieraz walkę klas, w której sztuka uczestniczy. Niech rozpatrzy zasady selekcji, którymi twórca się kierował, niech zbada sposób, w jaki korzystał z podniet ideologicznie obcych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.