analityczno-logiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) racjonalna też nie jest. Moralność Brutusa nie jest instynktem i w sensie, o którym tu mowa, nie jest tównież intuicyjna; jest na wskroś przepojona racjonalnością i w tym kierunku — wiadomo: historyczny Brutus to przecież był stoik! — idzie dalej niż inne- Brutus ma w ogóle silne rysy racjonalistyczne i rezonerskie: zmysł analityczno-logiczny, potrzebę ujmowania swej myśli w karby rozumowań formalnych, przystępowanie do zjawisk jednostkowych jako do poszczególnych egzemplarzy czegoś, co da się i co szanujący się umysł powinien pomyśleć ogólnie; toteż i pod względem moralnym jest tego rodzaju człowiekiem, który dla każdego swego postępku musi mieć przemyślane uzasadnienie, rację (reason), i to nie tę pozorną, popularnie tylko tak nazywaną, którą byle nędzarz może zaczerpnąć ze swego interesu osobistego, ale rację rzeczywistą, w pełnym znaczeniu, obowiązującą powszechnie: taką, którą każdy inny człowiek myślący będzie musiał uznać i przyjąć. W chwili przełomowej, gdy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Znak - Znak (Kraków)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.