patriotyczno-altruistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) tą bramę na ul. Woronicza, a brak jakiejkolwiek presji również tej bramy nie otworzy; szkoda mózgu na wymyślanie argumentów w rodzaju: „Gdyby partia oddała szybko, co ma do oddania, zamiast bronić rozpaczliwie każdej przegranej pozycji, to zyskałaby zaufanie”, a jakiś Robin Hood rewolucji powiedziałby swoim oddziałom „Dosyć, dalej nie idziemy, bo przecież konstytucja, ustrój, porozumienia gdańskie i cały ten pacierz...”; jaki ma sens spór o to, czy apel o pracę w osiem wolnych sobót był patriotyczno-altruistyczny i miał na celu podniesienie produkcji, czy też chodziło o pokazanie, kogo górnicy posłuchają naprawdę; po co skakać sobie do oczu z powodu pytania, czy rację ma mniejszość pracowników PGR, która nie chce dyrektora, czy też racja jest po stronie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Passent, Daniel 1984. Bitwa pod wersalikami. Felietony 1976-1982, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.