znieruchomiać się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Obok zatem poznania intelektualnego, dającego tylko namiastkę „rzeczy w sobie“, istnieje inny typ poznania: intuicyjne. Oba te rodzaje poznania pozostają do siebie w stosunku przeciwstawnym. Drugie z nich jest poznaniem uwarunkowanym zawieszeniem czynności intelektu, jego usunięciem z doświadczenia. Myśl znieruchomia się wtenczas i jakby zamiera, apercepcyjne szeregi przestają się tworzyć, ruch pojęć ustaje, a cała znajomość doświadczenia sprowadza się do stanu zupełnie nowego, który nazywamy albo kontemplacją , albo zachwyceniem, albo natchnieniem, ekstazą, zapomnieniem się itd.59. Przy stanach wy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedynczaforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.