zbrykietowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Węgiel brunatny jest stosowany najczęściej jako materiał energetyczny i opałowy, zwłaszcza w formie uszlachetnionej przez zbrykietowanie i podsuszenie, ale także i dla celów przeróbki termiczno-chemicznej, szczególnie wytlewania (w NRD, NRF, CSRS), którego produktem jest m. in. półkoks, smoła, benzyna wytlewna, zgazowania (NRD, CSRS, ZSRR, Australia) — gaz generatorowy, świetlny, ekstrakcji (NRD, NRF i-inne) — dla otrzymywania wosków, uwodorniania (NRD, NRF, CSRS) — w wyniku czego uzyskuje się paliwa płynne, oleje, parafinę, do koksowania (NRD), a ostatnio znajduje on także duże zastosowanie jako surowiec do produkcji sztucznego włókna, mas plastycznych itp...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dominik, Aleksandra, Królikowski, Kazimierz 1973. Surowce energetyczne Polski, Warszawa : PZWS
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.