wydowiedzieć się

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) jest tego Wilgi ciekawy, pchają się do niego. Fachowiec dogląda urządzeń, a cały jest jak bałwanek biały, umączony, wszędzie się bowiem pyli, a nowy młynarz w gronie okolicznej wiary. Nie chcą go puścić, radzi by go wywrócić na nice i wszystko się wydowiedzieć. Kiedy było nie wolno, to nie wolno, Wilga milczał jak grób, ale teraz pochwalić się może. Kto, zresztą, nie zna jego akcji? To on rozbił mleczarnie w Bełżycach, w Urzędowie, w Trzcińcu, w Skrzyńcu, w Wierzchowiskach, to on niszczył gminy. Na każdego Sylwestra coś takiego zawsze wymyślił, żeby Niemcy mieli pamiątkę z tego dnia...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wełna, Matylda 1978. Tryby, Lublin : Wyd. Lubelskie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikforma zwrotna

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo