tynkowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Czwartą odsłoną teatrową jest zasię sala Oświeconego Trybunału Królewskiego w Ratuszu lubelskim kształtem poprzecznym widziana. Ściany od tynkowania zwyczajnego są surowej białości; ta w głębi z trzema wielkiemi oknami na rynek lubelski, kościół, kamieniczki Soderinich a Morsztynów; ta z lewej w centrum samem dźwiga wielki zczerniahr Crucifix z napisem na wstędze tej strzelistości: „Iustitias vestras iudicabo“ Ta zaś ściana z prawej drzwi ma na krużganki sądowe wiodących troje, z nich środkowe pomniejsze, nad którymi w złotych ramach powały sięgający, patrona Trybunału Świętego Tomasza figuruje obraz ciemny z wstęgą u stóp, na której: „Ille ego qui facio privatum ex consule civem Ante meam privant vos male facta diem!“...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Nowaczyński, Adolf 1909. Smocze gniazdo Albo wybawienie dyabła z szlacheckiej opressyi. Dramat z czasów Zygmuntowskich, wyd. 2 przejrz. i popraw., Warszawa : G. Centnerszwer i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.