skrótowo-metaforyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) f(x), a zjawiska typu B — zjawiskami typu g(x). (Kotarbińska, 1957: 108 — 109) Z podanych przez Kotarbińską warunków — kolejno: koniecznych, a następnie wystarczających, osobno w odniesieniu do oznak ujętych obiektywnie, a osobno w odniesieniu do ujętych subiektywnie — proponuję utrzymać, ale z pewną modyfikacją, te, które dotyczą subiektywnego pojęcia oznaki. Odrzucenie warunków dotyczących oznak obiektywnych wiąże się z moją wysuniętą wyżej propozycją, aby zamiast o samych znakach mówić o ich użyciach, zastępując skrótowo-metaforyczne sformułowania w rodzaju „znak coś wyraża” ich niemetaforycznymi rozwinięciami, mającymi postać: „w chwili t X używa czegoś, by coś wyrazić”...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SSem - Studia Semiotyczne (Wrocław etc.)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.