skrótowiec

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Sportowy. Jak dalece wielo wyrazowym może być takie zestawienie, pokazują przykłady stanowiące poniekąd dziwoląg: Stała Podkomisja Spraw Zwalczania Handlu Żywym Towarem w Sekcji Zdrowia Publicznego Rady Ligi Narodów, Pierwszy Polski Związek Hodowców Psów Policyjnych i Ochrony Zwierząt w Królewskiej Hucie. Że jednakże zestawienia tego typu są poczuwane jako znaki jednego pojęcia, dowodzi pośrednio ta okoliczność, iż bardzo często wypierają je skrótowce, które stają się właściwie nowym wyrazem pojedynczym na oznaczenie jednego przedmiotu, np. PAU, PKO, TNSW, BBWR...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Klemensiewicz, Zenon 1937. Składnia opisowa współczesnej polszczyzny kulturalnej, Kraków : PAU
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.